Yazılım.
CevapSitesi.com Beta!
Çözüm Noktası
Facebook, Twitter, Google+ veya e-posta ile paylaşın.
| Sorular | Makaleler | Üyeler | Etiketler  | İletişim
Soru sormak ya da cevap vermek için;
giriş yapın veya üye olun.

Sosyal medya hesaplarınızla da giriş yapabilirsiniz.

Yazılım Makaleleri

0

HTML5 ve Flash üzerine

Yıllarca severek kullandığımız Flash ömrünü dolduruyor. Bir çok yazılım firması ve tarayıcılar Flash'ı güvenlik, sürekli güncelleme ihtiyacı, tarayıcıların Flash üzerinde hakimiyeti ve karar verme yetkileri olmaması gibi nedenlerle terk ediyorlar.

Web sayfaları üzerinden tarayıcı vasıtasıyla çalışan Java Applet'ler de ömrünü doldurdu. Adobe firması geçenlerde Java Applet'lere desteğini bitireceğini açıkladı.

Microsoft'un Silverlight teknolojisini ben çok beğendim. Programlama özellikleri, çalışma şekli, yetenekleri hepsi çok güzel. Ancak firmanın kendi tarayıcısı Edge'nin bile Silverlight'ı desteklemediğini duyunca doğrusu küçük bir şoka girdim. Gelecekte tarayıcıların bu teknolojiye destek vereceklerini düşünmüyorum.

Bu durumda animasyon için tarayıcılarla beraber gelen ve tarayıcının tam olarak hakim olduğu, herhangi ek bir yazılım gerektirmeyen HTML5 Canvas ve CSS3 animasyon teknikleri öne çıkıyor.

Yeni ve çokça destek bulan bu teknolojiye programcıların yeterince ilgi göstermesi gerekir.

Ancak başka ülkelerde oldukça rağbet gören Canvas kullanımı malesef Türkiye'de sadece piyasada biraz ilgi görüyor. Bence asıl önemli olan bu konunun eğitim kurumlarında ilgi görmesi. Çünkü bana göre eğitim kurumları programcıları HTML5'e yönlendirmede önemli bir görev üstleniyor.

Bu yazıyı yazmamın amacı da bu. Ne yazık ki lise ve üniversite düzeyindeki eğitim kurumlarımızın bir çoğunda hala Flash öğretiliyor. Eğiticilerin ve müfredatın HTML5'e geçememesi yüzünden Türkiye'nin bu teknolojiye uyum sağlamakta geç kalacağını düşünüyorum.

Bu sebeple HTML5 Canvas kullanımını en az bilgi sahibi olanların dahi öğrenebilmesi ve derli toplu Türkçe online kaynak açığını kapatabilmek amacıyla bir dizi makale yazmaya karar verdim. İnşallah tamamlayabilirim.


İlgili Makaleler